Manifestare cultural-filantropică în parohia Frăsuleni

27 Decembrie 2012 22:07 Arhiepiscopia Iaşilor
 

În parohia Frăsuleni - Victoria, Protopopiatul Iaşi 1, judeţul Iaşi, a avut loc miercuri, 26 decembrie, concertul de colinde „După datini colindăm“, prilejuit de sărbătoarea Naşterii Domnului

În parohia Frăsuleni - Victoria, Protopopiatul Iaşi 1, judeţul Iaşi, a avut loc miercuri, 26 decembrie, concertul de colinde „După datini colindăm“, prilejuit de sărbătoarea Naşterii Domnului. După cum ne-a relatat pr. paroh Ciprian Atudorei, evenimentul a marcat 450 de ani de la prima atestare documentară a satului Frăsuleni şi 120 de ani de la ridicarea Bisericii „Sfântul Gheorghe“ a parohiei. În faţa credincioşilor au intonat colinde: corul Şcolii „Ionel Teodoreanu“ din satul Victoria, îndrumat de pr. prof. Florin Popa, corul Bisericii „Sfântul Gheorghe“ din parohia Frăsuleni - Victoria, îndrumat de Vasilica Iuliana Vatamanu, şi Corul „Sfântul Nectarie“ din Iaşi, dirijat de Ana Dumitru. La final, au fost oferite 150 de daruri copiilor din parohie şi colindătorilor, prin osteneala părintelui paroh Ciprian Atudorei. „Ne bucurăm pentru că s-a reuşit organizarea acestui eveniment în parohia noastră pentru a aduce credincioşilor noştri vestea Naşterii Domnului. Cu toţii ne-am rugat şi am mulţumit mai întâi lui Dumnezeu în cadrul Sfintei Liturghii pentru toate binefacerile primite. Avem un gând ales de recunoştinţă pentru Corul «Sfântul Nectarie» din Iaşi, care a oferit enoriaşilor parohiei noastre un frumos repertoriu de colinde“, a spus pr. Ciprian Atudorei.

Ultimele din categorie