Pachete pentru nevoiaşi la parohia „Sf. Ierarh Nicolae“- Podu Iloaiei

22 Decembrie 2012 00:42 Arhiepiscopia Iaşilor
 

Joi, 20 decembrie 2012, parohia „Sf. Ierarh Nicolae“ din Podu Iloaiei, prin preoţii slujitori Vasile Sârbu şi Ioan Drăgoi, a împărţit familiilor nevoiaşe din oraş peste 100 de pachete cu alimente.

Joi, 20 decembrie 2012, parohia „Sf. Ierarh Nicolae“ din Podu Iloaiei, prin preoţii slujitori Vasile Sârbu şi Ioan Drăgoi, a împărţit familiilor nevoiaşe din oraş peste 100 de pachete cu alimente. Mai multe detalii ne-a oferit pr. Vasile Sârbu, parohul Bisericii „Sf. Ierarh Nicolae“ din Podu Iloaiei: „De aproape cinci ani, în preajma marilor sărbători, parohia noastră se gândeşte la cei care au mai puţin, în special la văduve şi la familiile cu mulţi copii, şi cu ajutorul unor sponsori şi cu banii din fondul parohiei, pregătim 100 de pachete cu mâncare: pui, pâine, zahăr, ulei, orez. Toate aceste alimente sunt aduse la praznicar, unde avem casa socială şi, împreună cu femeile din comitet, le pregătim, după care noi, preoţii slujitori, le împărţim în oraş. Bineînţeles că toate acestea sunt puţine faţă de lipsurile şi sărăcia în care se află unele familii din parohia noastră, dar tot timpul avem datoria, ca oameni, să facem binele pe care-l putem face aproapelui nostru“. (T.R.)

Ultimele din categorie