5.000 de credincioși au participat la Sfânta Liturghie la Mănăstirea Golia

21 Februarie 2011 16:32 Arhiepiscopia Iaşilor

Biserica „Înălțarea Domnului“ a Mănăstirii Golia din Iași a fost resfințită ieri, după 350 de ani de la prima târnosire.

Biserica „Înălțarea Domnului“ a Mănăstirii Golia din Iași a fost resfințită ieri, după 350 de ani de la prima târnosire. Peste 5.000 de credincioși au participat la Sfânta Liturghie săvârșită pe un podium amenajat în curtea vechii așezări monahale. Cu acest prilej, Mănăstirea Golia a primit al doilea hram, „Acoperământul Maicii Domnului“.

Ctitoria veche a marelui logofăt Ioan Golia, din secolul al XVI-lea din Iași, a fost resfințită ieri, ca urmare a definitivării lucrărilor de restraurare și înfrumusețare încheiate recent. Încă de la primele ore ale dimineții mii de ieșeni și-au îndreptat pașii către Biserica „Înălțării Domnului“ a Mănăstirii Golia pentru a fi părtași la momentul solemn care s-a petrecut la împlinirea a 350 de ani de la sfințire. Credincioșii au înfruntat frigul și ploaia și s-au rugat în timpul celor două slujbe, apoi au așteptat la rând pentru a intra în sfântul altar. Slujba de resfințire a fost oficiată de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, alături de IPS Vasilios, Mitropolit de Elassona și Muntele Olimp, IPS Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, IPS Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului, PS Atenagora, Episcop de Sinope, PS Ambrozie, Episcopul Giurgiului, PS Varlaam Ploieșteanul, Episcop-vicar patriarhal, PS Emilian Lovișteanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului, și de PS Ioachim Băcăuanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Romanului și Bacăului.

Lucrările vor continua la pictura Mănăstirii Golia

După slujba de resfințire, Părintele Patriarh Daniel a amintit că de-a lungul timpului Mănăstirea Golia a fost reparată și restaurată de mai multe ori. De asemenea, Întâistătătorul Bisericii noastre a mai amintit că în ziua sfințirii unei biserici, credincioșii pot intra în sfântul altar pentru a săruta Sfânta Evanghelie, Sfânta Cruce și Sfânta Masă, „cerând ca Dumnezeu să sfințească viața noastră“. „S-au făcut consolidări, dar pictura bisericii trebuie curățită. Înalt Preasfințitul Părinte Teofan a spus că
s-ar putea vedea pictura care a fost înaintea acesteia și care a fost acoperită de actuala pictură oarecum renascentistă. Dacă se găsește o pictură bizantină sau originală, atunci ea va fi scoasă în evidență. Până atunci este nevoie ca în această biserică să se continue săvârșirea sfintelor slujbe“, a spus PF Daniel, care a amintit că al doilea hram al Bisericii Mănăstirii Golia va fi, începând de ieri, „Acoperământul Maicii Domnului“. Părintele Mitropolit Teofan a mulțumit Patriarhului Bisericii noastre pentru osteneala de a veni la resfințirea Mănăstirii Golia pentru a încununa lucrările inițiate de Preafericirea Sa, în timpul păstoririi ca Mitropolit al Moldovei și Bucovinei. La finalul slujbei, Părintele Patriarh Daniel a acordat mai multe distincții și ordine celor care au sprijinit demersurile și reconsolidarea Mănăstirii Golia. Arhim. Vitalie Danciu, starețul Mănăstirii Golia, a primit Crucea patriarhală. Părintele stareț și-a îndreptat gândul de recunoștință față de persoanele și instituțiile care l-au ajutat, apreciind în mod deosebit sprijinul pe care Întâistătătorul Bisericii noastre l-a acordat, în vremea arhipăstoririi ca Mitropolit al Moldovei și Bucovinei, Mănăstirii Golia.

Închinare după rânduială

Credincioșii au așteptat cu răbdare momentul în care să poată intra în Sfântul Altar.
S-au închinat mai întâi moaștelor Sfântului Cuvios Maxim Mărturisitorul, după care au trecut prin fața Sfintei Mese, după rânduială. „Am venit la această sărbătoare pentru ca Bunul Dumnezeu, prin rugăciunile Maicii Domnului, să ne ajute și să ne dea sănătate, spor și ajutor. Dacă-L avem pe Dumnezeu și Biserica lui Hristos, nu ne mai trebuie nimic în viața aceasta“, ne-a mărturisit Profira Olariu. „M-am închinat moaștelor Sfântului Maxim Mărturisitorul și Sfintei Mese, rugându-mă pentru mântuirea sufletului. Am simțit o mare bucurie când am trecut prin fața sfântului jertfelnic“, a spus Constantin Bârsan. „Am venit să mă rog pentru băiatul meu care muncește în străinătate. Nu a contat faptul că a plouat și a fost frig. Pentru Dumnezeu dăm totul, pentru că El ne dă sănătate și puterea pentru a învinge greutățile vieții. Plec de aici cu o mare mulțumire sufletească pentru că am reușit să trec prin Sfântul Altar. La cei 67 de ani pe care îi am, m-a ajutat Dumnezeu să stau în frig și ploaie pentru a primi binecuvântare“, ne-a declarat Ecaterina Marin.

Semnificațiile pildei Semănătorului

După citirea Sfintei Sfintei Evanghelii, Preafericitul Părinte Daniel a rostit un cuvânt de învățătură în care a vorbit despre semnificația Evangheliei din Duminica a XXI-a după Rusalii. Părintele Patriarh a remarcat faptul că Mântuitorul Hristos „a explicat pilda Semănătorului spunând că semințele căzute pe cale, călcate în picioare și apoi mâncate de păsările cerului, reprezintă acea categorie de oameni care ascultă cuvântul lui Dumnezeu. „Mântuitorul Hristos spune: «dar vine diavolul și fură cuvântul Evangheliei din inima lor ca nu cumva să rodească și să se mântuiască». Aceste duhuri ale răutății înșală pe om și-l fac să uite repede ce s-a spus în cuvântul Evangheliei. Calea aceasta este calea rătăcirilor, calea care duce la pierzare. A doua categorie de oameni este reprezentată de semințele care cad în loc pietros, unde este puțină umezeală, ele încolțesc repede, dar se usucă repede. Oamenii aceștia care sunt reprezentați de semințele căzute pe loc pietros, sunt credincioșii nestatornici, cei care au auzit cuvântul lui Dumnezeu,
s-au entuziasmat mult, au făcut multe promisiuni că vor fi într-un mod exemplar cei mai buni, dar în foarte scurt timp au uitat ceea ce au făgăduit, credința lor fiind superficială, fără adâncime și nestatornică. A treia categorie de oameni este simbolizată de semințele care au căzut între spini. Aceștia sunt, spune Mântuitorul Iisus Hristos, «acei oameni care primesc cuvântul lui Dumnezeu», au o sensibilitate, o receptivitate față de credință, față de Evanghelie, față de misiunea Bisericii, dar, spune Mântuitorul, sub povara grijilor, a bogățiilor și a plăcerilor lumii acestuia se înăbușe, se sufocă sufletește, spiritual și nu aduc rod desăvârșit. A patra categorie de semințe reprezintă pe cei care sunt numiți în Evanghelie «pământul cel bun», adică brazda roditoare. Mântuitorul îi numește pe aceștia care fac roditori Cuvântul Lui Dumnezeu, în viața lor, oamenii cei cu inimă curată și bună, adică oamenii fără viclenii, oamenii sinceri, oamenii smeriți“, a explicat Părintele Patriarh Daniel.

"Dacă voiește Dumnezeu, nici un gând nu este greu a se face faptă"

“Este o zi de mare bucurie pentru obștea Mănăstirii Golia și, îndrăznesc să cred, pentru toți ieșenii cu dragoste de Biserică. Nu a fost ușor până să ajungem la acest moment binecuvântat. Au fost ani de zile în care aproape ne pierduserăm speranța că se mai poate face ceva, iar schelele dinafară și mai ales cele dinăuntrul bisericii parcă se încăpățânau să intre și ele în istorie. Dar, văzând Dumnezeu nevrednicia mea, mi-a trimis ajutoare de nădejde. Mai întâi doamna Mioara Lujanschi mi-a sugerat că am putea accesa fonduri europene dacă vom încheia un parteneriat cu autoritățile locale. Consiliul Județean Iași, condus la acea vreme de domnul Lucian Flaișer, s-a alăturat imediat și fără nici un fel de rezerve la acest demers, continuat cu aceeași implicare și sub președinția domnului Constantin Simirad. La fel de prompt, a fost Consiliul Local al municipiului Iași, condus și atunci, și acum, de primarul Gheorghe Nichita, care s-a alăturat acestui parteneriat, astfel încât s-au putut obține fondurile necesare pentru restaurarea și consolidarea bisericii, a turnului de la intrare și a altor elemente care țin de acest ansamblu mănăstiresc. Ne-am convins că omul propune, dar numai Dumnezeu dispune. Dacă voiește Dumnezeu, nici o problemă nu este de nerezolvat, nici o piedică de neînlăturat, nici un gând nu este greu a se face faptă. Mulțumesc Preafericitului Părinte Patriarh Daniel nu doar pentru binecuvântare și părinteasca povățuire, ci pentru implicarea efectivă și pentru că s-a jertfit, cât a fost Mitropolit al Moldovei și Bucovinei, pentru a mișca acest proiect în direcția cea bună, mai ales în unele momente mai critice, când doar autoritatea Preafericirii Sale a pus lucrurile pe făgașul cuvenit. Înalt Preasfințitului Părinte Mitropolit Teofan îi mulțumesc pentru că a arătat aceeași dragoste pentru Golia și ne-a acordat arhiereasca binecuvântare, încurajându-ne de fiecare dată, rânduind ca acest moment de resfințire să aibă loc în ambianța atât de frumoasă a zilelor care înconjură praznicul Sfintei Cuvioase Parascheva. Mulțumesc domnului Lucian Flaișer, domnului Gheorghe Nichita și domnului Constantin Simirad pentru că au dovedit dragoste pentru monumentele istorice ale acestei venerabile urbe moldave, pentru că au înțeles să fie solidari atunci când interesele comunității o cer și, nu în ultimul rând, pentru că au dovedit, prin aceste fapte, că au cu adevărat credință în Dumnezeu și dragoste pentru Biserică. Mulțumesc, totodată, în mod deosebit doamnei Georgiana Niculescu – directorul de proiect și în mod deosebit doamnei Claudia Stoica, domnului Mihai Chirica, domnului Cosmin Coman, doamnei Luminița Nazare, dar și instituțiuilor implicate. Mulțumesc Firmei Construcții Unu care, prin persoana domnului director Alexandru Marian, a dovedit că a consolida și restaura un monument nu ține doar de priceperea profesională, ci și de o anumită disponibilitate sufletească de a lăsa un lucru temeinic făcut urmașilor noștri. Tuturor celor care au ajutat în această perioadă Mănăstirea Golia, și sunt atât de numeroși, le aduc alese mulțumiri și îi rog să lase dragostea pe care o au pentru acest așezământ monahal să ne fie, și în continuare, sprijin frățesc și prilej de bucurie întru Domnul nostru Iisus Hristos, Căruia să-I fie slava în veci de veci. Amin", a spus părintele stareț, Vitalie Danciu, în cuvântul de mulțumire adresat cu prilejul slujbei de resfințire a Goliei. (Constantin Ciofu)

Citește alte articole despre: slujbă de resfințire, Mănăstirea Golia

Ultimele din categorie