PS Macarie a slujit în Roma, Sardinia și Stockholm, în mijlocul comunităților românești
La invitația frățească a Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Italiei, Preasfințitul Părinte Episcop Macarie al Europei de Nord s-a aflat, în aceste zile, într-o vizită misionară în Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, continuând apoi slujirile arhierești în Regatul Suediei, la Centrul Eparhial din Stockholm.
Acest itinerar duhovnicesc, desfășurat între Roma, mănăstirea românească din Rignano Flaminio, Sardinia și Stockholm, a fost marcat de slujiri arhierești, întâlniri cu familiile românilor din diaspora, momente de cateheză și comuniune, în duhul grijii și al dragostei părintești față de copii, tineri și credincioși. (foto, aici)
Vineri, 19 iunie 2026, Preasfințitul Părinte Macarie a participat la o seară duhovnicească în Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Cuvios Dimitrie cel Nou din Basarabi” din Roma (Borghesiana). Înconjurat de un sobor de preoți, ierarhul a săvârșit Sfânta Taină a Maslului, iar după slujbă a susținut conferința intitulată „Singurătatea, stresul și destrămarea familiei astăzi”, abordând provocările cu care se confruntă familia în aceste vremuri. Episcopul Macarie a oferit credincioșilor îndrumări și soluții inspirate din Evanghelie și din experiența pastorală, adresându-se în mod deosebit soților și părinților chemați să păstreze unitatea, pacea și dragostea în familia creștină.
Ierarhul a fost întâmpinat cu multă căldură sufletească de părintele paroh Nicolae Strugaru, de preoteasa Petronela și de întreaga comunitate parohială. Numeroșii credincioși veniți la rugăciune au rămas împreună cu Preasfinția Sa până târziu după miezul nopții, primind sfat, încurajare și binecuvântare.
În dimineața zilei de sâmbătă, 20 iunie 2026, Preasfințitul Părinte Macarie s-a aflat în slujire la Mănăstirea Ortodoxă Română de călugări, ocrotită de Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul și de Sfinții Cuvioși Cleopa și Paisie de la Sihăstria, din Rignano Flaminio. Revenirea în această vatră monahală a avut pentru ierarh o semnificație aparte, mai ales datorită legăturii sale duhovnicești cu Sfântul Cuvios Cleopa de la Sihăstria, unul dintre ocrotitorii acestei chinovii, care i-a fost povățuitor și model de viețuire. Preasfinția Sa a săvârșit aici Dumnezeiasca Liturghie și slujba de pomenire a celor adormiți, după care a participat la agapa frățească și a rămas îndelung în mijlocul credincioșilor și al obștii monahale, cârmuită de părintele stareț Ștefan.
În după-amiaza aceleiași zile, ierarhul a călătorit spre Sardinia, unde a fost întâmpinat de comunitatea românească în noua și frumoasa biserică de lemn închinată Sfântului Ioan Botezătorul și Sfântului Mucenic Efisie, întâiul martir al insulei. Ridicat în stil maramureșean prin jertfelnicia românilor stabiliți aici, acest lăcaș de cult reprezintă un simbol al păstrării credinței și identității strămoșești.
În biserica românească din Sardinia, Preasfințitul Părinte Macarie a săvârșit slujba Vecerniei, iar în ziua următoare, duminică, 21 iunie 2026, Dumnezeiasca Liturghie, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi. Părintele paroh Marian Găină, împreună cu soția sa, Ștefania, și cu inimoșii enoriași, l-au primit pe ierarh cu multă bucurie.
În cuvântul de învățătură, Episcopul Macarie a tâlcuit Evanghelia duminicală despre grijile vieții, arătând că stresul, neliniștea și apăsările lumii contemporane pot fi biruite prin rugăciune, încredere în Dumnezeu și așezarea vieții pe temelia credinței. La final, s-a organizat agapa frățească, pregătită cu multă dragoste de părintele paroh și de enoriași, iar ierarhul a rămas în mijlocul lor pentru a-i povățui duhovnicește.
În timpul vizitei în Italia, cu multă dragoste părintească, Episcopul Macarie a oferit copiilor cărți ilustrate, dulciuri de post și alte daruri aduse din Episcopia Europei de Nord, din binecunoscuta „desagă a episcopului pelerin”.
Preasfințitul Părinte Macarie s-a întors apoi la Stockholm, unde, luni, 22 iunie 2026, la sărbătoarea Sfântului Ierarh Grigorie Dascălul, Mitropolitul Țării Românești, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în Paraclisul Centrului Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord. La slujbă au participat preoți, diaconi și credincioși români și suedezi, precum și tinerii din Centrul de Tineret „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare” (CTSM), care desfășoară o frumoasă activitate misionară în cadrul eparhiei.
În cuvântul de învățătură, ierarhul a evocat personalitatea Sfântului Ierarh Grigorie Dascălul, mare dascăl al rugăciunii, al vieții isihaste și al înnoirii duhovnicești. Preasfinția Sa i-a îndemnat pe credincioși să cultive rugăciunea inimii și să urmeze exemplul sfinților care au dobândit pacea și luminarea prin chemarea neîncetată a numelui lui Hristos. De asemenea, Preasfințitul Părinte Macarie a adresat felicitări și binecuvântări tuturor celor care poartă numele Sfântului Grigorie, amintind că numeroși copii și credincioși din comunitățile euharistice din Scandinavia îl au drept ocrotitor spiritual.
Un moment deosebit al Sfintei Liturghii l-a constituit hirotonia întru diacon a tânărului Florin Lache, care, împreună cu soția sa, Ioana, și cei șase copii ai lor, este implicat în lucrarea pastorală și misionară a Episcopiei Europei de Nord.
La finalul slujbei, Preasfințitul Părinte Macarie a oferit daruri copiilor, petrecând momente de bucurie și dialog cu cei mici și cu tinerii din comunitate. Totodată, și-a exprimat bucuria pentru râvna credincioșilor care păstrează rânduiala postului, se spovedesc și se împărtășesc cu Sfintele Taine, întărindu-se astfel în viața duhovnicească și în mărturisirea credinței ortodoxe pe meleagurile nordice.
