Sute de tineri s-au adunat la Piatra Neamț, la ITOM 2026: „Prin prezența voastră aici arătați că în această țară nu totul este pierdut”

Arhiepiscopia Iaşilor

Sute de tineri s-au adunat la Piatra Neamț, la ITOM 2026: „Prin prezența voastră aici arătați că în această țară nu totul este pierdut”

Municipiul Piatra Neamț găzduiește, începând de astăzi, 24 august, cea de-a VI-a ediție a Întâlnirii Tinerilor Ortodocși din Moldova (ITOM), eveniment care reunește, timp de două zile, sute de tineri din regiunea Moldovei, precum și din Basarabia și Cernăuți. Manifestarea a debutat cu slujba de Te Deum și a continuat cu mesajele organizatorilor, ale oficialităților locale și ale partenerilor instituționali. La deschiderea oficială a fost prezent și Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, care a rostit un cuvânt de binecuvântare.

Curtea Domnească din Piatra Neamț s-a umplut luni dimineață de sute de tineri veniți din eparhiile Mitropoliei Moldovei și Bucovinei pentru a lua parte la ITOM 2026. Alături de participanții din țară au sosit și tineri din Republica Moldova, dar și din regiunea de nord a Bucovinei – Cernăuți. În total, aproximativ 1.000 de elevi și studenți au ajuns în orașul aflat la poalele Pietricicăi.

După slujba de Te Deum, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Teofan a adresat participanților un cuvânt de binecuvântare, menționând că cei prezenți astăzi la Piatra Neamț arată că între a fi creștin și a fi tânăr nu există vreo contradicție:

Un cuvânt folosit de noi în Biserică, pe care voi îl știți, spune astfel: „Binecuvântat este cel ce vine întru numele Domnului”. Ați venit aici, în numele Domnului, din diferite părți ale Moldovei, din dreapta Prutului, din stânga Prutului și, am înțeles, și din comunitatea românească din Bucovina de Nord, din regiunea Cernăuți. A veni undeva, precum la această întâlnire, în numele Domnului, înseamnă că ai o anumită deschidere, mai mare sau mai mică, asupra adevărului că Hristos este „Calea, Adevărul și Viața”. Că este o legătură strânsă, nu o contradicție, între a fi creștin și a fi tânăr. Și că libertatea după care tindem atât de mult înseamnă să ai puterea de a iubi, puterea de a ierta, puterea de a îmbrățișa, puterea de a te ruga și puterea de a te întâlni cu cei cu care te regăsești oarecum în aceeași direcție, în aceeași viziune. Prezența voastră aici ne îndeamnă să îi mulțumim lui Dumnezeu și părinților voștri, care v-au dat trup, și lui Dumnezeu, care v-a dat suflet. Mulțumire se cuvine, așadar, să vă adresăm vouă, pentru că prin prezența voastră aici arătați că în această țară nu totul este pierdut. Că multe lucruri frumoase sunt posibile și că este bine să fim în Biserică, să aparții acestui neam și să te bucuri acum pentru familia pe care o ai și mâine pentru familia pe care o vei forma. […] Sperăm să avem două zile frumoase: de rugăciune, de alergare, de entuziasm. Să plecăm mâine seară la casele noastre cu bucuria că am întâlnit oameni frumoși, că am aflat lucruri interesante, că ne-am rugat puțin lui Dumnezeu și, împreună cu toate acestea, că am fost împreună, veniți aici în numele Domnului.

Mesaje de bun venit au mai transmis și președintele Consiliului Județean Neamț, Daniel-Vasilică Harpa, primarul municipiului Piatra Neamț, Adrian Niță, Inspectoratul Școlar Județean Neamț, prin prof. inspector Steluța Postolică, dar și Centrul pentru Cultură și Arte „Carmen Saeculare”, prin doamna manager Daniela David. Un gând de recunoștință a fost transmis și de tânăra Alexia Ioana Răucă, elevă în clasa a XII-a la Colegiul Național Pedagogic din Piatra Neamț, care a mărturisit că îi place să se implice în activități de voluntariat și în proiectele desfășurate de Biserică, încercând să se ghideze după un crez personal: „îl las pe Dumnezeu să lucreze prin mine”.

În această după-amiază, de la ora 17.30, participanții se vor aduna la Sala Polivalentă pentru a asculta conferința „Familia – iubirea care vindecă”, susținută de părintele Constantin Sturzu, consilierul Sectorului Comunicare și Relații publice al Arhiepiscopiei Iașilor, iar după acest moment vor merge în procesiune până pe esplanada Curții Domnești, unde va avea loc Concertul ITOM, susținut de interpretul de muzică populară Ion Paladi și de Asociația Z.O.R.I.

Mâine dimineață, de la ora 8.00, tinerii se vor ruga la Sfânta Liturghie, săvârșită de Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, pe un podium special amenajat lângă Biserica „Sfântul Ioan Domnesc”. După slujba arhierească, participanții vor vizita muzeele din municipiu și vor continua sesiunile de dialog începute astăzi.

Întâlnirea Tinerilor Ortodocși din Moldova creează cadrul în care tinerii găsesc modele și trăiesc experiențe formatoare care să-i apropie de Biserică, prin împărtășirea valorilor tradiționale. Cei prezenți la Piatra Neamț vor avea ocazia să se reîntâlnească la finalul lunii august, la București, în cadrul celei de-a VIII-a ediții Întâlnirii Internaționale a Tinerilor Ortodocși. Evenimentul va avea loc în perioada 31 august – 3 septembrie și va avea ca temă „Tinerii, familia și viața în Hristos”.

Alătură-te comunității noastre pe WhatsApp, Instagram și Telegram!
Citește despre: