Fragment din mantia Sfântului Ioan Maximovici, la Biserica Vovidenia din Iaşi

20 Noiembrie 2012 00:23 Arhiepiscopia Iaşilor

Ieşenii se pot închina în această seară la racla în care se află un fragment din mantia Sfântului Ioan Maximovici, primit din San Francisco - America.

Ieşenii se pot închina în această seară la racla în care se află un fragment din mantia Sfântului Ioan Maximovici, primit din San Francisco - America. Prin mijlocirea unui grup de studenţi români care au fost la studii în America, Biserica Vovidenia a primit acest dar de mare preţ, cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei. „Fragmentul din mantia sfântului a fost dăruit bisericii noastre, întrucât în fiecare săptămână se oficiază Acatistul Sfântului Ioan Maximovici“, a amintit pr. paroh Daniel Isai. Astăzi, de la ora 17:00, se va oficia în Biserica Vovidenia slujba Vecerniei unită cu Litia, iar la final va fi sfinţită icoana Sfântului Ioan Maximovici. „O evlavie deosebită la Sfântul Ioan Maximovici au şi tinerii din Asociaţia Tineretul Ortodox Român (ATOR) - filiala Iaşi, care derulează în biserica noastră diferite activităţi. Tinerii au evlavie, ştiind că acest sfânt a străbătut trei continente, fiind misionar în Shanghai, la Bruxelles, apoi a ajuns în America la San Francisco. Sfântul Ioan Maximovici este făcător de minuni, considerat de unii cel mai mare sfânt al sec. al XX-lea. Pentru noi, darul pe care l-am primit reprezintă o mângâiere şi o bucurie“, a adăugat pr. paroh Daniel Isai. (C. Ciofu)

Ultimele din categorie