Sfințirea picturii Capelei Seminarului Teologic Ortodox din Iași

21 Februarie 2011 16:31 Arhiepiscopia Iaşilor

Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române a sfințit duminică pictura Capelei “Sf. Împ. Constantin și Elena“ a Seminarului Teologic Liceal Ortodox “Sf. Vasile cel Mare“ din Iași, aflată în parohia Munteni-Copou.

După punerea pietrei de temelie a bisericii parohiale din cartierul Munteni Copou, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române a sfințit pictura Capelei “Sf. Împ. Constantin și Elena“ a Seminarului Teologic Liceal Ortodox “Sf. Vasile cel Mare“ din Iași, aflată în parohia Munteni-Copou. Alături de Întâistătătorul Bisericii noastre au fost IPS Teofan, IPS Calinic, PS Varlaam Ploieșteanul, PS Emilian Lovișteanul și PS Ioachim Băcăuanul. Patriarhul Daniel a vorbit după slujba de sfințire despre importanța picturii într-o biserică, ea fiind “mărturisire de credință ortodoxă, susținere a credincioșilor în rugăciune iar în al treilea rând podoabă frumoasă“. Părintele profesor Dragoș Bahrim, directorul Seminarului Teologic Ortodox din Iași, care a primit din partea Patriarhului Bisericii noastre Crucea patriarhală, și-a exprimat bucuria și mulțumirea pentru cele două evenimente încununate de prezența PF Daniel și a ierarhilor amintiți. “S-au împlinit șapte ani de la târnosirea sfântului altar al acestei capele. Tot astăzi (n.r. duminică) este duminica Sfinților Părinți de la Sinodul VII Ecumenic. Momentul acesta e un moment de bilanț. Acest proiect a fost început acum zece ani, fiind făcute multe eforturi. Seminarul, până a ajuns aici, era ca poporul evreu în pustiu, care alerga după propria casă, după pământul făgăduinței. Atunci când ne-am mutat în casa noastră s-a împlinit făgăduința lui Dumnezeu și binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel de atunci“, a spus pr. prof. Dragoș Bahrim. La final, Înalt Preasfințitul Părinte Teofan a mulțumit Preafericitului Părinte Daniel pentru vizita pe care a făcut-o în eparhia pe care a păstorit-o, pentru că a împărtășit credincioșilor cuvânt de învățătură și pentru că a fost părtaș în rugăciune. (C. Ciofu)
 

Ultimele din categorie