Înaltpreasfinţitul Pimen împlineşte 26 de ani de la întronizarea ca Arhiepiscop

 

Înaltpreasfinţitul Pimen împlineşte vineri, 3 martie 2017, douăzeci şi şase de ani de la întronizarea ca Arhiepiscop. Cu această ocazie, Patriarhul nostru i-a adresat un mesaj de felicitare.

Înaltpreasfinţitul Părinte Pimen s-a născut în 25 august 1929, în localitatea Greabănu, judeţul Buzău, la botez primind numele Vasile. A urmat cursurile medii ale Liceului din Râmnicu Sărat, iar între 1948 şi 1951 a studiat la Semi­narul monahal de la Mănăstirea Neamţ, ca frate de mănăstire, absolvind în 1951. În data de 10 martie 1951 a fost tuns în monahism, pri­mind numele Pimen, iar la 29 iunie acelaşi an a fost hirotonit ierodiacon.

În anul şco­lar 1951-1952, a fost numit profesor pen­tru ciclul al ll-lea în cadrul Şcolilor mănăs­tireşti de la Neamţ şi Secu, apoi, pedagog la Seminarul Teologic de la Mănăstirea Neamţ (1952-1953). Între anii 1953 şi 1957 a urmat Institutul Teologic Universitar din Bucureşti, unde a obţinut licenţa cu lucra­rea Personalitatea Fericitului Augustin oglindită în confesiunile sale.

În 1957 a fost hirotonit ieromonah, iar în perioada 10 octombrie 1976 - 1 ianuarie 1977 a urmat cursurile de limba germană la Universita­tea din Köln. Fiind un bun slujitor şi gospodar, a fost numit iconom şi apoi stareţ al Mănăstirii Putna (1957-1961).

Apoi, a împlinit diferite ascultări: preot duhovnic la Mănăstirea Văratec (1961-1962), preot la mănăstirea Durău (1962-1964), muzeograf la mănăs­tirea Putna (1964-1974); între timp a fost hirotesit protosinghel (1966) şi arhiman­drit (1975). Între anii 1974 şi 1978 este stareţ la Mănăstirea „Sfântul Ioan cel Nou” de la Suceava.

De la 1 februarie 1978 a slujit la Reprezentanţa Patriarhiei Române din Ierusalim, iar între 1979 şi 1982 a fost exarh al mănăstirilor din Arhiepiscopia laşilor. La recomandarea Arhiepiscopului şi Mitropo­litului Moldovei, Teoctist Arăpaşu, pe 10 ianuarie 1982 a fost ales episcop-vicar al Arhiepiscopiei laşilor, cu titlul de „Sucevea­nul” şi hirotonit la 24 iunie 1982.

În urma reînfiinţării Arhiepiscopiei Sucevei, pe 24 ianuarie 1991 a fost ales Arhiepiscop al Sucevei şi Rădăuţilor şi instalat la Suceava pe 3 martie 1991.

Pe lângă fructuoasa activitate misionar-pastorală şi administrativ gospodărească a publicat şi diverse studii, îndeosebi cu privire la iconogra­fia bisericească, dar şi articole, cronici, recenzii în Mitropolia Moldovei şi Sucevei sau Candela (de la Suceava). A făcut parte din delegaţii care au reprezentat Biserica noastră în străinătate.

Sursa: basilica.ro

Ultimele din categorie