Înaltpreasfințitul Părinte Casian aniversează 24 de ani de la întronizare

24 Iulie 2018 11:29 Arhiepiscopia Dunării de Jos

Înaltpreasfințitul Părinte Casian aniversează marți, 24 iulie 2018, 24 de ani de la întronizarea sa în Eparhia Dunării de Jos.

Crăciun Casian s-a născut în 18 martie 1955, în comuna Lopătari, județul Buzău, din părinţii Vasile şi Rada Crăciun, la botez primind numele Costică.

El a urmat şcoala din localitatea natală, apoi Seminarul Teologic „Chesarie Episcopul” din Buzău (1970-1975); Institutul Teologic Universitar din Bucureşti (1976-1980), cu licenţă în Teologie (1980); studii de specializare la Universitatea II din Strasbourg – Franţa (1981-1984), unde a obţinut doctoratul în Teologie, cu teza: Icoana şi frescele exterioare ale mănăstirilor moldovene – încercare de prezentare a raporturilor dintre ele, echivalat la Institutul Teologic Universitar din Bucureşti, în anul 1986.

A fost tuns în monahism la Mănăstirea Ciolanu cu numele Casian şi hirotonit ierodiacon (1980); mai târziu, hirotonit ieromonah şi hirotesit protosinghel (1985), apoi arhimandrit (1987); tot în această perioadă, profesor la Seminarul Teologic din Buzău (1980-1981 şi 1984-1985).

A fost duhovnic şi asistent la Institutul Teologic Universitar din Sibiu (1985-1988); promovat inspector patriarhal la Bucureşti (1988-1990), perioadă în care a coordonat învăţământul teologic din Patriarhia Română; pentru scurtă vreme, şi slujitor la mănăstirea Antim din Bucureşti.

La solicitarea Arhiepiscopului Antim Nica a fost ales arhiereu-vicar, cu titlul „Gălăţeanul”, la Episcopia Dunării de Jos (12 februarie 1990), câteva zile mai târziu fiind hirotonit şi instalat la Galaţi (18 februarie 1990).

În urma trecerii la cele veşnice a Episcopului Antim, a fost ales Episcop al Dunării de Jos (12 iulie 1994) şi instalat la Galaţi în 24 iulie 1994.

Între înfăptuirile sale se numără: redeschiderea Seminarului Teologic „Sfântul Andrei” din Galaţi, înfiinţarea Facultăţii de Teologie-Litere din cadrul Universităţii „Dunărea de Jos”, Galaţi, înfiinţarea unei şcoli postliceale de învăţători, redeschiderea unui însemnat număr de mănăstiri, restaurarea Catedralei eparhiale şi a unor biserici de mir, zidirea de noi biserici; a organizat foarte bine asistenţa socială; a reprezentat Biserica Ortodoxă Română în diferite întâlniri peste hotare; a pus bazele revistei eparhiale Călăuza ortodoxă.

La data de 27 septembrie 2009, la iniţiativa Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, prin Hotărârea cu nr. 3621/2009 a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, Eparhia Dunării de Jos a fost ridicată la rang de Arhiepiscopie, iar Înaltpreasfinţitul Părinte Casian la demnitatea de Arhiepiscop (Tomosul patriarhal nr. 3621/10.09.2009).

Sursa: basilica.ro

Ultimele din categorie