Proclamarea locală a canonizării Sfintei Olimpiada de la Farcașa

Arhiepiscopia Iaşilor

Proclamarea locală a canonizării Sfintei Olimpiada de la Farcașa

Solemnitatea proclamării locale a canonizării Sfintei Olimpiada de la Farcașa va avea loc sâmbătă, 4 iulie 2026, la finalul Sfintei Liturghii săvârşite la biserica Parohiei Farcaşa din judeţul Neamţ. Cu o zi înainte, vineri, 3 iulie 2026, începând cu ora 17.00, va fi săvârşită slujba de Priveghere.

Reamintim că, la începutul acestui an, pe 6 februarie 2026, a avut loc la Patriarhia Română solemnitatea proclamării generale a canonizării celor 16 femei românce cu viață sfântă, canonizare aprobată de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în ședința de lucru de pe 1 iulie 2025.

Între cele 16 sfinte femei se numără și șase sfinte propuse spre canonizare de Arhiepiscopia Iașilor, după cum urmează:

- Schimonahia Mavra de pe Muntele Ceahlău (sec. XVII-XVIII), cu titulatura de Sfânta Cuvioasă Mavra de pe Ceahlău și cu cinstire în data de 4 mai;

- Blandina Gobjilă (1906-1971), învățătoare, 15 ani deportată în Siberia, cu titulatura de Sfânta Mărturisitoare Blandina de la Iași și cu cinstire în data de 24 mai;

- Olimpiada Tănase (1880-1967), mama Cuviosului Petroniu de la Prodromu, cu titulatura de Sfânta Olimpiada de la Farcașa și cu cinstire în data de 4 iulie;

- Schimonahia Nazaria, prima stareță a Mănăstirii Văratec (1697-1814), cu titulatura de Sfânta Cuvioasă Nazaria de la Văratec și cu cinstire în data de 17 august;

- Schimonahia Olimpiada, ctitora Mănăstirii Văratec (1757-1842), cu titulatura de Sfânta Cuvioasă Olimpiada de la Văratec și cu cinstire în data de 17 august;

- Monahia Elisabeta (Safta) Brâncoveanu (1776-1857), cu titulatura de Sfânta Cuvioasă Elisabeta (Safta) Brâncoveanu și cu cinstire în data de 17 august.       

În data de 4 mai a avut loc, la Mănăstirea Durău din judeţul Neamţ, proclamarea locală a canonizării Sfintei Cuvioase Mavra de pe Ceahlău, iar pe 17 mai a Sfintei Mărturisitoare Blandina de la Iași (la Catedrala Mitropolitană din Iaşi). Următoarele două astfel de evenimente vor avea loc astfel:

4 iulie – Sfânta Olimpiada de la Farcașa (în Parohia Farcașa, jud. Neamț);

16 august – Sfintele Cuvioase Nazaria, Olimpiada și Elisabeta (Safta) Brâncoveanu de la Văratec (la Mănăstirea Văratec, jud. Neamț).

Vom reveni în timp util cu informaţii referitoare la viitoarele evenimente prilejuite de aceste proclamări locale din Arhiepiscopia Iaşilor.

Biroul de Presă al Arhiepiscopiei Iașilor

Alătură-te comunității noastre pe WhatsApp, Instagram și Telegram!
Citește despre: