Părintele Mihai Vâscu – Mărturisitor în temnițele comuniste

A fost eliberat la 28 iunie 1954. La eliberare a primit un domiciliu obligatoriu pentru o perioadă de 24 de luni la Zagna și Rubla (iunie 1956), ambele în județul Brăila. În această perioadă a slujit la Parohiile Baldovinești și Viziru.

Părintele Mihai Vâscu s-a născut la 13 august 1910 la Hreațca, comuna Buda, județul Dorohoi (astăzi, în Ucraina).

A absolvit Facultatea de Teologie din Cernăuți, iar la 21 iulie 1934 a fost hirotonit preot, pe seama Parohiei Verșeni. În aprilie 1935 a fost transferat la Șendreni-Gherghel, județul Botoșani, în octombrie 1941 la Hreațca și în februarie 1945 la Parohia „Sfântul Gheorghe” - Lozonschi din Iași.

La 18 iulie 1952 a fost reținut de Securitate. Prin Decizia MSS nr. 677/1952 a fost trimis în detenție administrativă pe o perioadă de 24 luni, pentru culpa de „legionar”. A trecut prin penitenciarul Iași (iulie 1952), apoi coloniile de muncă de la Valea Neagră (ianuarie 1953), Borzești (august 1953) și Onești (martie 1954).

A fost eliberat la 28 iunie 1954. La eliberare a primit un domiciliu obligatoriu pentru o perioadă de 24 de luni la Zagna și Rubla (iunie 1956), ambele în județul Brăila. În această perioadă a slujit la Parohiile Baldovinești și Viziru. Totodată, a muncit ca dulgher, magazioner și muncitor în sectorul zootehnic.

La 1 octombrie 1956 a revenit la parohie ca preot II, iar din martie 1971 ca paroh.

(Pr. Nicolae Cătălin Luchian, Adrian Nicolae Petcu, Clerici şi mireni mărturisitori din Arhiepiscopia Iaşilor, în închisorile comuniste (1945-1964), Editura Doxologia, Iași, 2017, p. 161)

De la același autor

Ultimele din categorie