Pocăința noastră și milostivirea lui Dumnezeu
Iertarea păcatelor se dă nu pentru că noi suntem vrednici de aceasta, ci pentru că Domnul, ca un milostiv și iubitor de oameni, este întotdeauna pregătit să ierte pe cel care se întoarce cu pocăință la El.
Păcatele noastre sunt mari, foarte mari. Dar nu există păcat care să biruiască milostivirea lui Dumnezeu! Iertarea păcatelor se dă nu pentru că noi suntem vrednici de aceasta, ci pentru că Domnul, ca un milostiv și iubitor de oameni, este întotdeauna pregătit să ierte pe cel care se întoarce cu pocăință la El. Nevrednic de iertare nu este cel care are păcate multe și grele, ci cel care nu se pocăiește! Doar acesta!
(Sfântul Teofan Zăvorâtul, Călăuzire către viața duhovnicească, Traducere de Preot Victor Manolache, editura Egumenița, p. 117)
Oare Dumnezeu chiar nu ne lasă să facem nimic din ce ne place?
Pocăința este cea mai minunată lucrare a omului cu Dumnezeu
Citește despre:Site dezvoltat de DOXOLOGIA MEDIA, Arhiepiscopia Iașilor | © doxologia.ro