Părintele Constantin Țuchel – Mărturisitor în temnițele comuniste

La 6 februarie 1949 a fost arestat de Securitate, în urma unui denunț din care rezulta că părintele Țuchel ar fi găzduit o rudă urmărită de autorități. Se pare că preotul Țuchel nu cunoștea situația pe care o avea ruda sa în raport cu autoritățile.

Părintele Constantin Țuchel s-a născut la 6 februarie 1918, la Iași. A urmat Seminarul Teologic „Veniamin Costache” din Iași (1938) și Facultatea de Teologie din Cernăuți (1942). Între aprilie 1938 - octombrie 1942 a fost cântăreț la Parohia Aroneanu, județul Iași.

La 28 octombrie 1942 a primit darul preoției din mâinile Mitropolitului Irineu Mihălcescu al Moldovei, pe seama Parohiei Valea Satului, județul Iași. Din martie 1943 a suplinit Parohia Vlădeni, din martie 1944 a fost încadrat la Măcărești, dar funcționând la Petrești, iar din noiembrie 1944 la Dorobanți, toate în județul Iași.

La 6 februarie 1949 a fost arestat de Securitate, în urma unui denunț din care rezulta că părintele Țuchel ar fi găzduit o rudă urmărită de autorități. Se pare că preotul Țuchel nu cunoștea situația pe care o avea ruda sa în raport cu autoritățile.

Prin Sentința nr. 529 din 28 aprilie 1949 a Tribunalului Militar Iași a fost condamnat la 6 luni închisoare corecțională pentru delictul de „uneltire contra ordinii sociale” (art. 209 din Codul Penal) și 3 ani interdicție corecțională pentru delictul de „favorizare a infractorului” (art. 284 din Codul Penal). Ulterior, prin Decizia nr. 1210 din 16 mai 1950 a Curții Militare de Casație și Justiție, s-a admis recurs „în parte” și a fost suspendată executarea pedepsei. A trecut prin penitenciarul din Iași (februarie 1949).

La 1 octombrie 1949 a fost eliberat, revenind la parohie. Prin Hotărârea nr. 5 din 24 martie 1951 a Consistoriului Eparhial din Iași a fost oprit de la slujirea celor sfinte pe o perioadă egală cu detenția, dar cu suspendare. A revenit la parohie după iunie 1954, ridicând o biserică în filia Cuza-Vodă.

(Pr. Nicolae Cătălin Luchian, Adrian Nicolae Petcu, Clerici şi mireni mărturisitori din Arhiepiscopia Iaşilor, în închisorile comuniste (1945-1964), Editura Doxologia, Iași, 2017, p. 149)

De la același autor

Ultimele din categorie