Părintele Dimitrie Moldovan – Mărturisitor în temnițele comuniste

La 14 aprilie 1952 este arestat preventiv de Securitate. Prin Decizia MAI nr. 530 din 5 iulie 1952 a fost trimis în detenție administrativă pe o perioadă de 24 luni pentru „activitate în partidele istorice și guvernator în Basarabia (1929)”.

Părintele Dimitrie Moldovan s-a născut la 24 octombrie 1903, în familia preotului Ioan Moldovanu din satul Salcea, comuna Cușmira, județul Soroca. A absolvit Seminarul Teologic din Dorohoi (1928).

A fost preot la Iacobeni, județul Botoșani (1929). Pentru implicarea în activitatea organizației legionare înainte de adoptarea legii privind interzicerea partidelor politice, în decembrie 1938 a fost internat în lagărul de la Sadaclia, Basarabia. Nu a luat parte la rebeliunea legionară. În 1940, îl găsim preot la Parohia Tulbureni, județul Botoșani, iar în 1944 la Știrbăț, județul Suceava. Între august 1944 - septembrie 1945 a luat parte la campania militară din Vest.

La 14 aprilie 1952 este arestat preventiv de Securitate. Prin Decizia MAI nr. 530 din 5 iulie 1952, a fost trimis în detenție administrativă pe o perioadă de 24 luni pentru „activitate în partidele istorice și guvernator în Basarabia (1929)”. La 10 iunie 1954, i se expiră termenul de pedeapsă, dar este din nou luat în ancheta Securității.

Prin Sentința nr. 404 din septembrie 1955 a Tribunalului Militar Iași este condamnat la 4 ani detenție grea, pentru infracțiunea de „activitate intensă contra clasei muncitoare” (art. 193 Codul Penal). A trecut prin Suceava (aprilie 1952), Ocnele Mari, Gherla (august 1953) și Iași (septembrie 1955).

În urma grațierii prevăzute de Decretul nr. 421/1955, la 1 octombrie 1955, părintele Moldovan este eliberat din penitenciarul Iași. La 1 februarie 1956 este numit la Parohia Stăncești, județul Botoșani.

La 27 iunie 1959 este arestat din nou de Securitate. Prin Sentința nr. 522 din 28 august 1959 a Tribunalului Militar Iași este condamnat la 15 ani muncă silnică pentru „crima de uneltire contra ordinii sociale”. Ulterior, prin Decizia nr. 2856 din 17 noiembrie 1959 a Tribunalului Militar București, Colegiul de recurs, pedeapsa este majorată la 18 ani.

La 1 august 1964 este eliberat din penitenciarul Aiud. In 1964 este numit la Parohia Dămideni, județul Botoșani.

(Pr. Nicolae Cătălin Luchian, Adrian Nicolae Petcu, Clerici şi mireni mărturisitori din Arhiepiscopia Iaşilor, în închisorile comuniste (1945-1964), Editura Doxologia, Iași, 2017, pp. 114-115)

De la același autor

Ultimele din categorie